SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Brickor 7185091
*
nr 718 5091
Brickor
2 st, nysilver, keramik, längd: 55-70
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 3 oktober 2011
kl 17:46:53
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor keramik nysilver pläter silver ädelmetall
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:09
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:37
-
2025 Kompottsked
silver, Ryssland Andrej Antonovich Kovalsky, Moskv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:50
-
3003 Matbestick
nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:39
-
3252 Parti silver
diverse, 10 delar. Vikt: 370 gr ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:18
*
Brickor
nr 718 5091
Brickor
2 st, nysilver, keramik, längd: 55-70
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 3 oktober 2011 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor keramik nysilver pläter silver ädelmetall
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58 -
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:09 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:37
-
2025 Kompottsked
silver, Ryssland Andrej Antonovich Kovalsky, Moskv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:50 -
3003 Matbestick
nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:39 -
3252 Parti silver
diverse, 10 delar. Vikt: 370 gr ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:18